...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Olaszországban az alpesi kőszáli kecskék rendszeresen megmásszák a grand Paradiso nemzeti parkban található Pian Telessino gát szinte függőleges falát és a kövekre rakodót sókristályokat nyalogatják. A gát az ötvenes években épült, és 2000 után feljavították. 80 méter magas, és közel 2000 méterrel a tengerszint fölött található.
Az alpesi kőszáli kecskét a kihalás szélére juttatta az 1800-as években a túlzott vadászat. Összetett és hosszas természetvédelmi munka kellett ahhoz, hogy mostanra már mintegy 20 ezer példányra nőtt meg ismét az állomány. A megmaradt állatok egy részét fogságban szaporították, majd visszatelepítették őket természetes közegükbe, és lassan-lassan teljes egykori alpesi élőhelyüket újra birtokba vették.
"Egyetlen más kérődző sem vált alkalmassá annyira a legmeredekebb hegyek megmászására, mint a kőszáli kecskék általában és különösen az alpesi kőszáli kecske bakja. Ez a bak gyorsan, kitartóan és csodálatraméltó ügyességgel mászik és hihetetlen biztonsággal és gyorsasággal kúszik fel olyan sziklafalon is, amelyen semmilyen más emlősállat nem tud megkapaszkodni. A sziklafal legapróbb egyenetlensége, amelyet emberi szem közelről is alig vesz észre, elegendő neki, hogy arra biztonsággal rálépjen. Egy sziklahasadék vagy egy kis lyuk számára szinte lépcsőfokként szolgál. Patáját ezekben a résekben olyan biztosan és szilárdan helyezi el, hogy a legkisebb helyen is fenn tudja magát tartani. Ilyenkor annyira szét tudja feszíteni csülkeit, hogy talpfelületét az eredeti háromszorosára növeli” – írja a fajról a Wikipedia.
A kínai Himalájai kecskék sem kevésbé bátrak a videó második részében.