...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Hermon-hegy ("A Főnök hegye", koordináták: 33°24′58"É 35°51′27"E) egy hegycsoport, amely az Anti-Libanon-hegység déli végét alkotja. Legmagasabb csúcsa 9230 láb, és Izrael határain belül a legmagasabb pont ma Mizpe Shelagim 7295 láb. A Hermon-hegy déli lejtői az 1967-es hatnapos háború óta izraeli ellenőrzés alatt állnak. A hegynek ezt a részét, valamint a Golán-fennsíkot Izrael 1981-ben egyoldalúan csatolta. Csúcsa a Szíria és Libanon közötti határon fekszik, és 2,814 m (9,232 láb) tengerszint feletti magasságban Szíria legmagasabb pontja. A csúcson, az ENSZ Szíria és az izraeliek által megszállt területek közötti ütközőzónájában található a világ legmagasabb állandó személyzettel ellátott ENSZ-pozíciója, a "Hermon Hotel"
https://ascensionglossary.com/index.php/Mount_Hermon
A Golán-fennsík 1800 km² kiterjedésű, stratégiai fontosságú, Izrael és Szíria által is követelt, vitatott hovatartozású terület a Levante régióban, Szíria délnyugati részén.[1]
Története
Izrael az 1967-es hatnapos háborúban megszállta a Golán-fennsíkot, amit az 1973-as Jom kippuri háborúban a szírek sikertelenül megkíséreltek visszafoglalni. A tűzszünet megkötése óta ENSZ békefenntartók választják el egymástól a feleket az UNDOF misszió keretében.
Izrael 1981-ben annektálta a területet. Ennek ellenére a Nemzetközi Közösség az 1923-as határokat ismeri el. Szíria nem mondott le a területről és az ENSZ-hez fordult. A Biztonsági Tanács 242. és 338. számú határozata alapján az izraeli erőknek ki kell vonulniuk a fennsík teljes területéről és át kell adniuk a területet a Szíriai Arab Köztársaságnak beleértve a Tibériás-tó északkeleti részét is. A stratégiailag kulcsfontosságú terület azért vált ki közel harminc éve vitát, mivel onnan Izrael területét tűz alatt lehet tartani.
Szíria a területet a Kunajtirai kormányzósága alá sorolja, annak ellenére, hogy a szír lakosság zömmel elmenekült a Golánról. Az 1970-es években zsidó telepesek érkeztek a Golánra, új városokat alapítva.
Területe körülbelül 1800 km², lakosainak száma 38 900 fő.
A hatnapos háború 1967. június 5-étől június 10-éig zajlott Izrael és négy arab állam között.
1967. június 5., hétfő
június 6-i hadmozdulatok
Bővebben: Fókusz hadművelet
Az Izraeli Légierő megelőző légi támadást intézett mind a négy ellenséges ország légiereje ellen, a támadásban a teljes izraeli légierő részt vett. Az eredmény megsemmisítő volt: az arab államok teljes légierejének 75%-a elpusztult egyetlen nap alatt. A megsemmisült 452 gép nagy részét még a kifutópályán elérte a végzete. Izrael 1967. június 5-én hirtelen a közel-keleti légtér abszolút urává vált. A szárazföldön eközben egyiptomi csapatok megindultak, hogy visszavágjanak a példátlan vereségért.
.........................
Az izraeli hadsereg végül itt is kivívta a győzelmet, bár a véres csatasorozatok izraeli oldalon 300, szíriai oldalon pedig több ezer halottat követeltek. De Szíria még nem adta fel.
1967. június 10., szombat
Az izraeli győzelem napja, a szíriai csapatok nem bírták tovább, és a haderő összeomlott. Az izraeli hadoszlopok győzedelmesen vonultak Damaszkusz felé. Szíria azonban nem várta meg az izraelieket, hanem fegyverszünetet kért. Szombat este 6:30-kor a hatnapos háború véget ért.
Az izraeli haderő által végrehajtott professzionális megelőző csapás, amelynek Izrael 1967-ben az életben maradását köszönhette, most a katonai egyetemeken tananyagként szerepel.