...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Valótlan jelentést írt egy 2006 őszén elfogott történészről az a három rendőr, akiket szerdán nem jogerősen több százezer forintos pénzbüntetésre ítélt a bíróság.
Hamis vád bűntette miatt fejenként 280 ezer forint pénzbüntetésre ítélt tegnap három rendőrt első fokon a Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB). T. Mihály, B. Krisztián és B. Csaba rendőr zászlósok ellen azért emelt vádat a Budapesti Nyomozó Ügyészség még 2012-ben, mert valótlan jelentést írtak egy 2006. szeptember 20-án elfogott férfi előállításáról. A valótlan tartalmú jelentés szerint Rácz Attila történészt – aki azért volt jelen megfigyelőként a tüntetéseken, hogy tudományos munkáihoz anyagot gyűjtsön – a főváros VIII. kerületében, a Puskin utcában fogták el. (Nem mellékes, hogy elfogásakor, majd később, a fogva tartásakor is bántalmazták máig ismeretlen egyenruhások – a szerk.)
A jelentés szerint Rácz Attila kövekkel dobálta a rendőröket, ezért feljelentették őt, ez alapján a férfi ellen büntetőeljárás indult csoportosan és felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszak gyanújával. Más áldozatokkal ellentétben Rácz Attilának kivételes szerencséje volt, ugyanis előkerült egy fényképfelvétel, amellyel bizonyítani tudta, hogy nem a Puskin utcában, hanem a Köztársaság téren vadászták le, tehát valótlan a rendőri jelentés. Ezért végül megszüntették ellene az eljárást. Ám hét napot így is előzetes letartóztatásban töltött ártatlanul.
Az elsőfokú bíróság tegnapi ítélete megállapította: a vádlottak nem jártak el körültekintően, meg sem kísérelték azonosítani a sértettet, hanem felettesük utasítására és a tőle kapott adatokkal automatikusan kitöltötték a rendőri jelentést. Bátor Emese bíró indoklása szerint az sem mentesíti a rendőröket a felelősség alól, hogy akkoriban kaotikus állapotok uralkodtak, hiszen intézkedésük következményeit a sértettnek kellett viselnie. A bíróság ugyanakkor a közokirat-hamisítás vádja alól bizonyítottság hiányában felmentette a rendőröket. A PKKB ugyanis nem találta bizonyítottnak, hogy a vádlottak tudtak a felettesüktől kapott adatok valótlanságáról. Az ítélet elmarasztaló része ellen a vádlottak és védőjük fellebbezett, az ügyész pedig három nap gondolkodási időt kért.
További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában.
Rácz Attila könyvei
http://www.antikvarium.hu/find2.php?szerzo=racz-attila&kulcsszo=R%E1cz+Attila&KeresesSzerzoID=134072&func=gyorsszerzo&kezdet=21&darab=20&talalat=23&rendezes=Rend_AZ