...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Miután a szövetségesek partraszálltak Olaszországban, a Fasiszta Nagytanács több hibás háborús döntéséért felelőségre vonta Mussolinit, és a király parancsa értelmében letartóztatták. Hitler elrendelte az akciót, amelynek keretében Mussolinit sértetlenül ki kell szabadítani. Skorzeny Kurt Student altábornaggyal, és csapatával egész Olaszországban kereste Mussolinit, akit őrzői folyamatosan máshová szállítottak. Végül a németeknek sikerült kiderítenie, hogy az egykori diktátort a Grand Sasso-hegyi Hotel Campo Imperatore-ban tartják fogva.
1943. szeptember 12-én kezdetét vette a „Tölgyfa-hadművelet” (Unternehmen Eiche); Student altábornagy ejtőernyősei és a Skorzeny vezette kis SS-kommandó vitorlázórepülőkkel landoltak a szálloda melletti kis tisztáson, majd megrohamozták az épületet. A meglepett védők nem tanúsítottak túl nagy ellenállást, a sértetlenül kiszabadított Mussolinit egy Fieseler Storch repülőgépen elrepítették. Az akció majdnem kudarcba fulladt, mert a súlyos SS-tiszt mindenképpen el akarta kísérni Mussolinit a kétszemélyes gépen (az ő Storch-ja a landolás során megsérült). A felszállási nehézségek ellenére a pilótának mégis sikerült őket biztonságban Pratica di Mareba vinni. Bár Skorzeny az akció közvetlen megtervezésében nem vett részt, és parancsnoki jogkörrel sem rendelkezett, a kiszabadítóakciót nagyra értékelték, előléptették SS-Sturmbannführer-ré (=őrnagy), és megkapta a Lovagkeresztet is.
Ő volt aki később Magyarországon a „Vasököl hadművelet” (Operation Eisenfaust) keretében Skorzeny megrohamozta a Várat, és fogságba ejtette – az éppen az átállásról tárgyaló – ifjabb Horthy Miklóst, a kormányzó egyetlen élő fiát, amire ő letett az átállásról és német őrizetbe került. Az akció sikerrel végződött, és nem volt szükség Erich von dem Bach-Zelewski SS-tábornok alternatív tervére, aki kilátásba helyezte, hogy lövegeivel szétlöveti az budai várat.