...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
A 3.Világ nyomorát és szegénységét használja ki a fejlett Nyugati társadalom profitorientált vállalatai, mikor is a már semmire sem jó óriás több száz méter hosszú szállító tankereiket a világ szeme elől eldugott bangladesi szétszedő helyek valamelyikére viszi utolsó útjára.
Olcsó a munkaerő, és enyhék a környezetvédelmi törvények.
Itt a hajókat apránként, általában puszta kézzel elbontják, mindent elvisznek, ami még értékes benne. A bangladeshi Chittagongtól 20 kilométertere fekvő Fauzdarhatba vezet sok-sok hajó utolsó útja. Több mint húsz hajóroncstelep található a 25 kilométeres partszakaszon: egy ipari vesztőhely, ahol emberek ezrei a kiszolgált hajókból próbálják fenntartani magukat, mindenféle védőfelszerelés nélkül bontják a hajókat, kiszolgáltatva a baleseteknek, betegségeknek, mérgező gázoknak és anyagoknak.
De Chittagong csak egy a sok hajóroncstelep közül, a pakisztáni Gadaniban található talán még egy ennél is nagyobb, de az indiai Alangban is van egy.
Van némi remény arra, hogy a hajózási nagyvállalatok – társadalmi nyomásra – kiépítsék az ún:„zöld hajó újrahasznosító” létesítmények rendszerét a fejlődő országokban is, ezzel pedig elkezdődhetne a hajóroncstelepek felszámolása.
http://indavideo.hu/video/Hajoroncsok
http://indafoto.hu/lohere/hajoroncstelep_bangladesben