...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
A strandoló napozók mellé zuhant az óceánba ez az utasszállító.
http://indafoto.hu/lohere/repulo_balesetek
Ha a gép eltér a vízszintestől és valamerre “lóg”, akkor a lejjebb lévő szárny és a rajta lévő hajtómű a vízbe érve maga felé rántja a gépet is. Ilyenkor a hirtelen az egyik oldalon “elakadó” szárny rántását a törzs szerkezete nem bírjhatja ki, vagy ha ki is bírná, az utasok nem viselnék el a fellépő óriási erőhatásokat.
Ez történt 1996-ban az etióp légitársaság eltérített Boeing-767-esével, amelynek elfogyott az üzemanyaga és a part közelében vízre szállt. A bal szárnyvég a vízbe érve magával rántotta a gépet, amely darabokra tört. A fedélzeten utazó 175 emberból 125-en haltak meg, köztük Annus Antal, hazánk kenyai és etiópiai nagykövete.A vízszintes szárnyhelyzet tartása mellett a pilótának igyekeznie kell a lehető legkisebb sebességgel vízre szállni. Ezt a fékszárnyak kiengedésével és a gép viszonylag nagy állásszög melletti vízre tételével érik el. Ilyenkor a gép “húzott” helyzetben, vagyis magasra emelt orral éri el a felszínt, miközben a futómű behúzott helyzetben van.
Az először vízbe érő farokrész fékezni kezdi a gépet, amely fokozatosan a vízbe merül. A fokozatosság persze relatív, hiszen mindez jóval kétszáz kilóméteres sebesség felett (közelebb a háromszázhoz) és nagyon rövid idő alatt történik.
A törzs hátsó része után, ha a szárny alá vannak függesztve a hajtóművek, ezek érik el a felszínt, erőteljesen tovább fékezve a gépet. Sok esetben a hajtóművek a vízbe éréskor leszakadnak, eközben sok mozgási energiát nyelve el és tovább fékezve a gépet.Ha a gép törzse egyben marad, akkor sokáig lebeg a víz felszínén és van idő az utasok evakuálására. Nem csak a levegővel teli törzs, de a szárny is jelentős felhajtóerőt termel a vízen úszó gépen még akkor is, ha a szárny tartályaiban (nagy utasszállító gép
Kösz az infót,javítottam.
Hee??? Mi ez a bullsh*t szöveg? Eltérítették a gépet és emiatt fogyott ki az üzemanyag.