...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Az Orion-köd egy fényes csillagközi gázfelhő az Orion csillagképben. Látszólagos fényessége 4 magnitúdó.Távolsága a Földtől 1500 fényév. Az Orion-köd belseje egy csillag bölcsődet is magába foglal, ahol csodálatos por és gázfelhők összesűrűsödéséből fiatal csillagok születnek. Itt bármikor felragyoghat egy új csillag és közöttük bolygók százai vannak kialakulóban.
Bármikor láthatunk itt egy szupenóva-robbanást is, hiszen az itteni fiatal, nagy fényerejű csillagok gyorsan "leélik életüket".
Tiszta, felhőtlen éjszakán az objektum markánsabb vonalai szabad szemmel is láthatók. Az objektum legbelső részében, jól kivehető csillagok egy halmazt alkotnak. Ezt a halmazt Trapézium vagy más néven Trapéz halmaznak nevezzük.
Tekintélyes fekete lyuk uralja az Orion-köd központját – e felfedezés végre magyarázatot ad arra, hogy milyen erő tartja egyben a Trapéz-csillaghalmaz szabálytalan, gyorsan forgó “egyedeit”.
Az 1-2 millió éve alakult csillaghalmaz meglehetősen szokatlan tulajdonságokkal rendelkezik. Tagjai olyan sebesen forognak, mintha szerteszét akarnának repülni. A halmazban “felülreprezentáltak” az alacsony tömegű csillagok, a néhány “nehézsúlyú” csillag pedig különösen gyorsan forog.
Ahogy a gáz kifelé áramlik a halmazból, ki lettek “golyózva” a legmasszívabb csillagok, míg mások a középpont felé lökődtek, ahol összeütköztek a centrumban lakozó napokkal. Egy bizonyos ponton a masszív csillagok instabillá váltak és belezuhantak a fekete lyukba, amelynek tömege a Napunk kétszázszorosa.
A fekete lyuk gravitációs ereje tartja egyben a halmaz csillagait.