Az OMME állásfoglalása neonikotinoid hatóanyag tartalmú csávázószerekkel kapcsolatban:
"2013. július 18-án, az OMME Intéző Bizottsága megtartotta soron következő ülését, melynek fő napirendi pontja a csávázószerek és a jelenleg az országban tapasztalható méhpusztulások közötti összefüggés kérdése volt. Az ülésen a résztvevők által, a csávázószerek körüli probléma - az érvek és ellenérvek oldaláról - részletesen áttekintésre került.
Elhangzott, hogy az elmúlt években, szinte azonos időszakban fordult elő tömeges méhpusztulás azon növénykultúrák esetében, melyeket a méhek virágpor és nektár gyűjtése céljából felkeresnek.
Jelenleg a napraforgó virágzása alatt tapasztalt nagyarányú méhpusztulások után elvégzett méh-, és növényvizsgálatok eredményei alapján, az OMME Intéző Bizottsága azt a döntést hozta, hogy ellenzi a csávázószerek használatát, és a jövőben minden lehetséges fórumon kezdeményezi, hogy a csávázószer használatára vonatkozó uniós tiltás hazánkban haladéktalanul érvénybe lépjen.
Az OMME vezetősége a fentieken túl kezdeményezi, hogy az idei esztendőben, az őszi időszakban csávázószerrel kezelt repce vetőmag már ne kerüljön, ne kerülhessen elvetésre! Továbbá kéri az illetékes Minisztériumot, hogy a központi költségvetés által biztosított keret terhére kutatások kezdődjenek, bevonva a méhészeti szakágazatban dolgozó szakembereket. Az OMME vezetősége fontosnak tartja, hogy a kutatás a lehető legszélesebb körben történjék, megvizsgálva az alkalmazott csávázószerek méhekre gyakorolt biológiai hatását, valamint az eddigi használat felhalmozódását a hazai szántóföldi termőterületen."
forrás: http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=1480&Itemid=45
NEBIH
2013-08-09 13:25:44
A Somogytúri esettel kapcsolatos videó bejátszásban sok téves és megalapozatlan kijelentés hangzott el, melyek inkább alkalmasak hangulatkeltésre, mint az eset körülményeinek pontos tisztázására, a valós okok feltárására. A videóban bemutatott méhpusztulás ténye igaz, az abból levont következtetések azonban tévesek és szakmailag nem igazolhatók.
A filmben hivatkozott laboratóriumi vizsgálati eredmény csak azt a nemzetközi tapasztalatot erősíti meg, hogy a csávázószerből származó hatóanyag esetenként, kis mennyiségben megjelenhet a napraforgó tányérban is, de a hatóanyag ilyen mennyiségben nem lehet oka a tapasztalt akut méhpusztulásnak. Máskülönben az ilyen esetek tömeges fordulnának elő az országban. Ezt a megállapítást erősíti az a vizsgálati eredmény is, hogy a Somogy megyei esetben a növényvédő szer maradékot csak a növényi mintákból lehetett kimutatni, a méhekből NEM!
Az eset tehát nem cáfolja azt az évtizedes tapasztalatot, hogy a napraforgó csávázása nem okoz méhpusztulást
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint a méhpusztulások nagy részében méhegészségügyi probléma húzódik meg a háttérben, és az összes méhcsalád csupán 0,5-1 %-ának pusztulása hozható összefüggésbe növényvédő szeres kezeléssel. Ez szinte minden esetben a helytelen növényvédelmi technológiára vezethető vissza.
Mint minden más hasonló esetben itt is igaz: a szakmai következtetések levonását, a tények megállapítást bízzuk inkább a szakértőkre, jelen esetben a ökotoxikológusokra.
remoted
2013-08-07 00:42:47
zsnagyi
Ez szimpla magyar hülyeség, nem nemzetközi összeesküvés. Keresd meg a valószínűleg fideszes országgyűlési képviselődet és kérdezz rá, miért volt idióta amikor a vegyszerek mellett szavazott! Ha mégsem fideszes, gondolj majd rájuk a választáskor, mert ők verték át ezt a szégyen szabályozást!
zsnagyi
2013-08-04 13:56:45
Valaki ezért biztosan nagy pénzt rak zsebre!! Figyeljetek oda szerintem ez már tudatos tönkretevése a magyar méhészeknek, úgy mint a többi, mezőgazdasági iparunknak!!!! Az Unióban a franciáké a mezőgazdaság, németeké az ipar!!!
Milyen nagy nemzetközi botrány volt a libák tömése nálunk, Mo-on.!!!!
Nem is olyan régen láttam vmelyik doku csatornán a francia mezőgazdászokról egy filmet, ahol -ni csak- tömték a libákat, pofátlanul-zavartalanul!!!!!!!!! NEKIK LEHET, NÁLUK -EZ- NEM ÁLLATKINZÁS.........????????!!!!!
Az OMME állásfoglalása neonikotinoid hatóanyag tartalmú csávázószerekkel kapcsolatban: "2013. július 18-án, az OMME Intéző Bizottsága megtartotta soron következő ülését, melynek fő napirendi pontja a csávázószerek és a jelenleg az országban tapasztalható méhpusztulások közötti összefüggés kérdése volt. Az ülésen a résztvevők által, a csávázószerek körüli probléma - az érvek és ellenérvek oldaláról - részletesen áttekintésre került. Elhangzott, hogy az elmúlt években, szinte azonos időszakban fordult elő tömeges méhpusztulás azon növénykultúrák esetében, melyeket a méhek virágpor és nektár gyűjtése céljából felkeresnek. Jelenleg a napraforgó virágzása alatt tapasztalt nagyarányú méhpusztulások után elvégzett méh-, és növényvizsgálatok eredményei alapján, az OMME Intéző Bizottsága azt a döntést hozta, hogy ellenzi a csávázószerek használatát, és a jövőben minden lehetséges fórumon kezdeményezi, hogy a csávázószer használatára vonatkozó uniós tiltás hazánkban haladéktalanul érvénybe lépjen. Az OMME vezetősége a fentieken túl kezdeményezi, hogy az idei esztendőben, az őszi időszakban csávázószerrel kezelt repce vetőmag már ne kerüljön, ne kerülhessen elvetésre! Továbbá kéri az illetékes Minisztériumot, hogy a központi költségvetés által biztosított keret terhére kutatások kezdődjenek, bevonva a méhészeti szakágazatban dolgozó szakembereket. Az OMME vezetősége fontosnak tartja, hogy a kutatás a lehető legszélesebb körben történjék, megvizsgálva az alkalmazott csávázószerek méhekre gyakorolt biológiai hatását, valamint az eddigi használat felhalmozódását a hazai szántóföldi termőterületen." forrás: http://www.omme.hu/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=1480&Itemid=45
A Somogytúri esettel kapcsolatos videó bejátszásban sok téves és megalapozatlan kijelentés hangzott el, melyek inkább alkalmasak hangulatkeltésre, mint az eset körülményeinek pontos tisztázására, a valós okok feltárására. A videóban bemutatott méhpusztulás ténye igaz, az abból levont következtetések azonban tévesek és szakmailag nem igazolhatók. A filmben hivatkozott laboratóriumi vizsgálati eredmény csak azt a nemzetközi tapasztalatot erősíti meg, hogy a csávázószerből származó hatóanyag esetenként, kis mennyiségben megjelenhet a napraforgó tányérban is, de a hatóanyag ilyen mennyiségben nem lehet oka a tapasztalt akut méhpusztulásnak. Máskülönben az ilyen esetek tömeges fordulnának elő az országban. Ezt a megállapítást erősíti az a vizsgálati eredmény is, hogy a Somogy megyei esetben a növényvédő szer maradékot csak a növényi mintákból lehetett kimutatni, a méhekből NEM! Az eset tehát nem cáfolja azt az évtizedes tapasztalatot, hogy a napraforgó csávázása nem okoz méhpusztulást Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület adatai szerint a méhpusztulások nagy részében méhegészségügyi probléma húzódik meg a háttérben, és az összes méhcsalád csupán 0,5-1 %-ának pusztulása hozható összefüggésbe növényvédő szeres kezeléssel. Ez szinte minden esetben a helytelen növényvédelmi technológiára vezethető vissza. Mint minden más hasonló esetben itt is igaz: a szakmai következtetések levonását, a tények megállapítást bízzuk inkább a szakértőkre, jelen esetben a ökotoxikológusokra.
zsnagyi Ez szimpla magyar hülyeség, nem nemzetközi összeesküvés. Keresd meg a valószínűleg fideszes országgyűlési képviselődet és kérdezz rá, miért volt idióta amikor a vegyszerek mellett szavazott! Ha mégsem fideszes, gondolj majd rájuk a választáskor, mert ők verték át ezt a szégyen szabályozást!
Valaki ezért biztosan nagy pénzt rak zsebre!! Figyeljetek oda szerintem ez már tudatos tönkretevése a magyar méhészeknek, úgy mint a többi, mezőgazdasági iparunknak!!!! Az Unióban a franciáké a mezőgazdaság, németeké az ipar!!! Milyen nagy nemzetközi botrány volt a libák tömése nálunk, Mo-on.!!!! Nem is olyan régen láttam vmelyik doku csatornán a francia mezőgazdászokról egy filmet, ahol -ni csak- tömték a libákat, pofátlanul-zavartalanul!!!!!!!!! NEKIK LEHET, NÁLUK -EZ- NEM ÁLLATKINZÁS.........????????!!!!!