...
Jelentésed rögzítettük. Hamarosan intézkedünk.
Az emberi testben a vérrendszer mellett egy másik érrendszer is található, a nyirokrendszer. Nyirokrendszernek a belső védekező rendszerünket nevezzük. Fő feladata a szervezetre káros anyagok elszállítása (a szervezet kukás autója), de fontos szerepet tölt be a szervezet só- és vízháztartásának biztosításában és a külső betolakodók elleni védekezésben, azaz az immunitásban is Ha a szervezetet kórokozó támadja meg, a nyirokcsomókban található limfociták (fehérvérsejtek egyik típusa) szaporodásnak indulnak, és ezek segítségével felveszi a szervezet a küzdelmet a fertőzéssel szemben. /Ahogy a vér a tudat fizikai leképeződése, ugyanúgy a nyirokrendszer a még rejtettebb tudat fizikai valósága./ Ha egészséges, a szövetek méregtelenítését és az immunrendszer jó működését biztosítja. A nyirokrendszer támogatása úgy a krónikus terápiák, mint a megelőzés szempontjából fontos. Ráadásul könnyen, egyszerű módszerekkel végezhető. A rendszeres járás, kocogás kiválóan serkenti a nyirokkeringést „Ami első pillantásra hájas hasnak tűnik, arról sokszor kiderül, hogy valójában nem tisztán zsírból van, hanem javarészt pangó nyiroknedvből.” Ezt a hasban és a lábakban kialakuló nyirokpangást megfigyelhetjük látszólag egészséges személyeknél is. A jelenség azt mutatja, hogy nyirokrendszerünk, testünk „szennyvíztisztító berendezése” nem megfelelően működik. A nyirokáramlás zavarait okozhatják műtétek, daganatok, gyulladások. Sokkal gyakoribb ok azonban a mozgásszegény életmód. Míg a vért a szív pumpáló ereje hajtja, a nyirok kétféleképpen tartható mozgásban: a légzéssel, valamint az izmok összehúzódásával, vagyis mozgással. A nyirokáramlás zavarai tehát civilizált életmódunk következtében alakulnak ki, és szinte észrevétlenül terjednek. Ha a sejtek anyagcseréje során termelődött méreganyagok eltávolítása, kiöblítése lelassul, az tartóssá válva betegségek táptalajává válhat. A nyirokpangás késői, előrehaladott stádiumai a limfödéma, illetve a lipoödéma (a felszaporodott zsírszövetben pangó folyadék).
A nyirokkeringés lelassulása azonban már sokkal korábban kezdődik, jóval azelőtt, hogy az említett szakaszok kialakulnának. Azonban a folyamat nem okoz panaszt, ezért időben nem ismerik fel és nem kezdik kezelni sem. A nyirokkeringés zavarának külső jelei lehetnek: a has körfogatának megnövekedése; a szemek alatti táskás duzzanat megjelenése; a boka körüli duzzanat; a székletben megjelenő nyálka; az orrban és a melléküregekben fokozott váladéktermelődés; valamint ödémásodás a menstruáció előtti napokban. A nyirokerek egész rendszere hálózza be testünket. A nyirokcsomók szűrik meg az erekben áramló folyadékot Az alapbetegség kezelésének sikere gyakran azon áll vagy bukik, hogy mennyire sikerült támogatni a nyirokrendszer munkáját. Rendszeres testmozgás A lelassult nyirokkeringés hatására immunrendszerünk sejtjei is lassabban működnek, ugyanakkor az anyagcsere végtermékei, salakanyagai is pangani kezdenek a nyirokfolyadékban és a sejtek közötti térben. A jó nyirokkeringés alapja a napi rendszerességgel végzett testmozgás. Ehhez nem szükséges fitneszterembe járni. Nyirokrendszerünknek elegendő, ha sokat járkálunk, mozgunk a nap folyamán. az autót, a lift helyett inkább használjuk a lépcsőt, és a déli szünetben is iktassunk be egy rövid sétát. A rendszeres járás, kocogás kiválóan serkenti a nyirokkeringést, és ezt mindenki segítség nélkül képes elvégezni. A bőr kefés dörzsölése legalább 5 percig minden nap egy irányba a szív felé! Lehetőleg természetes, finomítatlan növényi olajokat, például lenmagolajat, repceolajat vagy vajat fogyasszunk, mert ezek terhelik legkevésbé a nyirokrendszert. A finomított olajokat és zsírokat, például a margarint, valamint az élelmiszer-ipari késztermékekben rejtve előforduló transzzsírsavakat lehetőleg kerülnünk kell, mert hatásukra a nyirokfolyadék összetétele kedvezőtlenné válik és lelassul az áramlása.
Hogyan áramlik a nyirokfolyadék, és miként történik a szűrése?
Ahhoz, hogy jobban megértsük a nyirokrendszer karbantartásának fontosságát és működését, sokat segít, ha tisztában vagyunk e szervrendszer felépítésével és működésének alapjaival:
Testünket nyirokerek hálózata járja át, melyek finom hajszálerekként indulnak a sejtközti állományban, és innen a fölösleges folyadékot és az abban oldott anyagcsere-végtermékeket elszállítják. Továbbhaladva a kapillárisok egyre vastagabb erekben folytatódnak. A kulcscsont alatti vénáknál a szűrt nyirokfolyadék a vénás vérkeringésbe torkollik. A vénákhoz hasonlóan a nyirokerekben is billentyűk találhatók, amelyek megakadályozzák a visszaáramlást. Az izommozgások segítik a nyirokfolyadék áramlását, pumpálják azt egyre feljebb. A nyirokerekben mindenütt nyirokcsomók találhatók, amelyek feladata, hogy kiszűrjék a sejttörmelékeket, a kórokozókat és a salakanyagokat, ugyanakkor itt termelődnek immunrendszerünk különlegesen specializált sejtjei is (limfociták).